Ah Binel Ask

Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur. Aliya İzzetbegoviç

Hz. Muhammed (a.s.m.) hakkında yabancı bilim ve ilim adamlarının görüşleri – 2 10 Aralık 2012

ahbinelask.wordpress.com

“Muhammed halkının  parlak bir örneğiydi. Karakteri tertemiz ve saftı. Evi, yemeği, elbisesi, nadir  bulunan bir sadeliğin sembolüydü. Yani  ne arkadaşlarından gördüğü özel bir saygı şekli vardı, ne de kölelerinin kendisi için yapabileceği bir hizmeti kabul etme iddiasındaydı. Her an herkes için ulaşilabilir bir insandı. Hastaları ziyaret ederdi ve herkese acırdı. Yardımseverliği, cömertliği ve toplumun refahı için çalışma isteği sınırsızdı…”

~

Dr. Gustav Weil ’History of the Islamic Peoples’

 ***

“Büyük amaçlar, küçük araçlar ve şaşırtıcı sonuçlar; eğer bu üç şey insan dehasının kriterleri olsaydılar, kim Muhammed ile tarihteki herhangi büyük bir insanı mukayese etmeye cesaret edebilirdi?”

Bir çok meşhur insan orduları, kanunları ve imparatorlukları oluşturdular. Gözlerinin önünde parçalanıp giden maddi kuvvetlerden başka ne kurdular. Fakat O, Sadece orduları, yasaları, imparatorlukları, halkları, hanedanları değil, milyonlarca insanı da harekete geçirdi. Bundan daha fazlası, mihrapları, putları, fikirleri, inançları ve ruhları kökünden sarstı. 

Her harfi kanun olan Kutsal kitabın temel noktasından hareketle, her dilden ve ırktan insanları biraraya getiren  manevi bir milliyet yarattı.Yalancı ilahlardan nefret etti. Tek ve maddi olmayan bir Tanrıyı sevmeyi müslüman ümmetine silinmez  bir karakter olarak bıraktı…”

 ~

Alphonse De La Martaine “Historie de la Turquie” 1854 Paris

 ***

“Milyonlarca insanın kalbine  tartışmasız hakim olmuş birinin hayatını öğrenmek istiyordum. Okuyunca kesin olarak inandım ki, o yıllarda İslamın bir yer kazanmasında kılıcın bir rolü yoktu. Peygamberin tam olarak kendini geri planda bırakması, sözüne sedakati, vicdanlılılığı, onu takip edenlere ve dostlarına özverisi, yiğitliği, korkusuzluğu, üstlendiği görevde Allah`a tam güvenmesi kesin ve yalındı. Bu özelliklerle  bir zorluğun üstesinden gelmek için ille de kılıç taşımak gerekmiyordu… Peygamberin hayatını anlatan kitabın ikinci cildini bitirdiğimde, bu muazzam hayata dair daha fazla okunacak bir şey olmayışından dolayı son derece üzgündüm…”

 ~

Mahatma Gandhi, ‘Young India,’1924.

 ***

“Avrupa ve İngiltere`de önümüzdeki yüz yıllar içinde bir dinin hakim olma şansı varsa bu ancak İslam olabilir… Muhammed`in hayatını  inceledim, hristiyanlığa karşı biri olarak benim görüşüme göre O harika bir adam, O`nu “İnsanlığın Kurtarıcısı “olarak çağırmak gerekir…”

George Bernard Shaw ‘The Genuine Islam,’ Cilt 1, No. 8, 1936.

 ***

“Hiç bir din İslam kadar hızlı yayılmamıştır. Batıda yaygın bir inanç vardır ki; müslümanlık kılıç zoruyla yayılmıştır. Fakat modern bilim adamı bu fikri asla kabul etmez.Ve Kur`an`ın vicdan özgürlüğünü desteklediği çok açık ve seçiktir.”

 ~

James Michener ‘Islam: The Misunderstood Religion,’ Reader’s Digest, Mayıs 1955

 ***

“Tarih kesin olarak göstermiştir ki; dünyayı  kılıçtan geçiren ve İslam”a girmeye zorlayan fanatik askerler efsanesi tarihçilerin tekrar edip durduğu, en saçma en  anlamsız ve en abes safsatalardan biridir…”

De Lacy O’Leary ‘Islam at the Crossroads,’ Londra, 1923.

.

Kaynak :  http://www.cyberistan.org/islamic/quote1.html#gandhi

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s