Ah Binel Ask

Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur. Aliya İzzetbegoviç

Çocuk olması için okunacak dua, Zekeriyya (a.s)ın duası 11 Haziran 2013

bebek olmasi icin okunacak duaKuran’ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya’nın (a.s.) dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemiş olan Hz. Zekeriya (a.s.), kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah’tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah’a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya’nın Allah’a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya’nın (a.s.) duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahya’yı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) “Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız.” (Meryem Suresi, 7)

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: “Allah, sana Yahya’yı müjdeler. O, Allah’tan olan bir kelimeyi (İsa’yı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir.” (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya (a.s.) Allah’ın (c.c.) duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O’na Allah’ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: “Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım.” (Ona gelen melek:) “İşte böyle” dedi. “Rabbin dedi ki: – Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım.” (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah’ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah’ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya’ya (a.s.) da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir.

Reklamlar
 

7 Responses to “Çocuk olması için okunacak dua, Zekeriyya (a.s)ın duası”

 1. lale Says:

  COK GUZEL ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN

 2. lale Says:

  BENDE BI ERKEK COCUQU ISTIYORUM.BENIM 2 KIZIM VAR,INSALLAH DUAM KABUL OLUR VE BENIM DE OQLUM OLUR INSALLAH,SIZDE BENIM ICIN DUA EDIN LUTFEN,ALLAH HEPINIZDEN RAZI OLSUN

 3. dualırınızı bekliyorum Says:

  BEN 10 AYLIK EVLİYİM 2 AYDIR EŞİMLE DENİYORUZ AMA HENÜZ HAMİLE KALAMADIM:( BENİM İÇİN DE DU EDER MİSİNİZ ŞİMDİDEN TŞK EDERİM ÇOK İSTİYORUM YA RABBİM SEN KİMSEYİ ÇOCUKSUZ BIRAKMA İSTEYEN HERKESE NASİP ET ALLAH IM..

 4. Gülşen Says:

  Allah rızası için bende çocuk için dua istiyorum,benim durumumda biraz zor çocuk sahibi olmam ama Rabbimden ümidimi hiç kesmedim hayırlısıysa bir çocuğum olmasını çook istiyorum.Rabbim isteyen herkesede içinde banada hayırlı evlatlar nasip etsin.Ne olur sizlerde dua edermisiniz.Adım Gülşen


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s