Ah Binel Ask

Hayat, inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur. Aliya İzzetbegoviç

İnsanın yaratılış şekli (Allahın yaratma sanatı) 28 Haziran 2014

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo2_1280

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo3_500

 

 “Andolsun, biz insanı, çamurdan (süzülmüş) bir özden yarattık. 12﴿ Sonra onu az bir su (meni) halinde sağlam bir karargaha (ana rahmine) yerleştirdik. 13﴿ Sonra bu az suyu “alaka” haline getirdik. Alakayı da “mudga” yaptık.

Bu “mudga”yı da kemiklere dönüştürdük ve bu kemiklere de et giydirdik. Nihayet onu bambaşka bir yaratık olarak ortaya çıkardık. Yaratanların en güzeli olan Allah’ın şânı ne yücedir.” (Müminun suresi, 12-14)

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo4_1280

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo5_1280

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Ey insanlar! Ölümden sonra diriliş konusunda herhangi bir şüphe içindeyseniz (düşünün ki) hiç şüphesiz biz sizi topraktan, sonra az bir sudan (meniden), sonra bir “alaka”dan, sonra da yaratılışı belli belirsiz bir “mudga”dan yarattık ki size (kudretimizi) apaçık anlatalım. Dilediğimizi belli bir süreye kadar rahimlerde durduruyoruz. Sonra sizi bir çocuk olarak çıkarıyor, sonra da (akıl, temyiz ve kuvvette) tam gücünüze ulaşmanız için (sizi kemale erdiriyoruz.) İçinizden ölenler olur. Yine içinizden bir kısmı da ömrün en düşkün çağına ulaştırılır ki, bilirken hiçbir şey bilmez hale gelsin. Yeryüzünü de ölü, kupkuru görürsün. Biz onun üzerine yağmur indirdiğimiz zaman kıpırdar, kabarır ve her türden iç açıcı çift çift bitkiler bitirir.” (Hacc suresi, 5)

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo6_500 tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo7_500

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Biz sizi bayağı bir sudan (meniden) yaratmadık mı? 20﴿ Sonra onu belli bir süreye kadar sağlam bir yerde (ana rahminde) tuttuk.21-22﴿ Sonra da ona ölçülü bir biçim verdik. Biz ne güzel biçim verenleriz!” (Mürselat suresi, 20-23)

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo8_500 tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo9_1280

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Allah, yeryüzünü sizin için karar kılma yeri, göğü de binâ yapan; size şekil verip de şekillerinizi güzel kılan ve sizi temiz şeylerle rızıklandırandır. İşte Rabbiniz Allah! Âlemlerin Rabbi Allah ne yücedir!”  (Mümin suresi, 64)

“Attığınız o meniye ne dersiniz?! 58﴿ Onu siz mi yaratıyorsunuz, yoksa yaratan biz miyiz?” (Vakıa suresi, 58-59)

tumblr_mt4g4e3jKf1s9od7wo1_1280

yeni-dogan-bebek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“O, sizi bir tek nefisten yarattı. Sonra ondan eşini var etti. Sizin için hayvanlardan (erkek ve dişi olarak) sekiz eş yarattı. Sizi annelerinizin karnında bir yaratılıştan öbürüne geçirerek üç (kat) karanlık içinde oluşturuyor. İşte Rabbiniz olan Allah budur. Mülk (mutlak hakimiyet) yalnız onundur. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O halde nasıl oluyor da haktan döndürülüyorsunuz?” (Zümer suresi, 6)

Reklamlar
 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s